Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Apríl

Úvod

Apríl je síce nevyspytateľným mesiacom, no ryby už berú pomerne spoľahlivo, aj keď tento rok to až tak neplatí. Zime sa totiž, akosi nechce odísť. Ryby sa už nedržia len v hlbinách, ale postupne sa začínajú zdržiavať aj na plytších miestach, ktoré sú prehrievané jarným slnkom. Okrem toho nám začína pstruhová sezóna, pstruhy si odpočinuli a nie sú také obozretné, ako na konci pstruhovej sezóny. Po zime sú vyhladované, vychudnuté preto sa snažia čo najskôr dostať do formy.

 

 

Záružlie močiarne skrášľuje brehy potokov a riek

 

 

 

 

 

 

Kedy ísť na ryby – keďže je už v tomto mesiaci letný čas, predlžuje sa nám aj lovný deň. Skoré vstávanie nie je ešte potrebné, najlepší čas je približne od 09.00 h až do konca lovnej doby. Keďže apríl, je nevyspytateľný, často sa mení počasie. Platí, že najlepšie je ustálené počasie. Nie je však zlé, ak mrholí alebo darobne sneží. Taktiež nie je na škodu južný alebo západný vietor.

 

Kde – ryby sa už zdržiavajú väčšinou v stredných hĺbkach a miernych prúdoch. Pri zakalenej a zvýšenej hladine je ich možné hľadať na okrajoch prúdov a v pokojnejších slnkom prehriatych zátokách a pokojne tečúcich miestach v blízkosti čiastočne zatopených kríkov a stromov. Za dobré miesta sú považované aj miesta prítokov, miesta kde prechádza voda z plytčiny do hlbšej vody a miesta pod splavmi. Treba si však uvedomiť, že apríl je mesiacom, keď sa ryby neresia a tak treba rešpektovať ustanovenia rybárskeho zákona.

 

Zvýšená hladina nie je na škodu

 

 

 

 

 

 

Pstruh obľubuje práve takéto miesta

 

 

 

 

 

 

 

 

Aj toto vypadá dobre

 

 

 

 

 

Aké ryby - v apríli sa dajú už loviť prakticky všetky bežné druhy rýb (najmä pleskáč, plotica, nosáľ, jalec, belička, ale aj úhor, ostriež, karas a kapor). S rybami je treba v tomto období zaobchádzať naozaj opatrne. V polovici mesiaca sa začína pstruhová sezóna a tak môžeme na pstruhových vodách loviť pstruha potočného, jazerného, dúhového a sivoňa amerického.

Prvá aprílová

 

Ako – v apríli už môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi to znamená plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a na pstruhových vodách vláčiť. Pri jednotlivých spôsoboch lovu môžeme chytať na obľúbené náradie, ktoré mnohí vytiahnu po dlhej zime. Pri prívlači, ak je to možné chytajme na háčiky bez protihrotov. Väčšinou je v úvode sezóny v pstruhových vodách vysadený pstruh dúhový, preto ak si chceme privlastniť rybu nech je to práve on. Stavy pstruha potočného sa povážlivo znižujú a v súčasnosti je na jeseň už len výnimkou, vidieť tiahnuť pstruhy do vlásočníc na neres.

 

Na čo – za najlepšiu nástrahu sa v tomto období považuje hnojáčik, kostný červ a pinka. Z nástrah rastlinného pôvodu kukurica a krúpy. Na vnadenie sú vhodne tmavé a červené zmesi so sekanými červami, pinkami a kostnými červami. Pri prívlači sú úspešne všetky prívlačové nástrahy. Pstruh potočný, uprednostňuje prírodne vzory a farby. Pstruhovi dúhovému sa páčia naopak výrazné farby ako ružová alebo pomarančová. Pri muškárení si nemusíme zatiaľ robiť veľké starosti s výberom toho správneho vzoru mušky alebo nymfy, úplne si vystačíte s čevenoritkou, listokazom a marcovkou.

 

Záver

Apríl je mesiacom, keď rybári stále viac a viac obsadzujú brehy riek a tak už pri vode nie je taký pokoj ako v predchádzajúcich mesiacoch. Pobyt pri vode je však príjemný a dodáva nám energiu, ktorá nám tak po zime chýba.

 

Denný čas lovu:

Pstruhové vody od 06.00 do 19.00 h

Kaprové vody od 05.00 h do 21.00 h

Lipňové vody zákaz lovu

Hájené ryby: Lipeň tymianový, šťuka severná, hlavátka podunajská, kapor rybničný, boleň dravý, hlaváč bieloplutvý a pásoplutvý, jalec maloústy a tmavý, jeseter malý, lieň sliznatý, mrena severná a škvrnitá, nosáľ sťahovavý, pleskáč vysoký, siný a tuponosý, podustva severná, sumec veľký, zubáč veľkoústy a volžský, celoročne chránené druhy rýb. Do 16.4. pstruh potočný, pstruh dúhový a sivoň americký.

Najčastejšie lovené ryby: pstruh, pleskáč, plotica, belica, kapor, karas, lieň, jalec a úhor.

Nástrahy: hnoják, dážďovka, kostný červ, kukurica, prívlačové nástrahy a rôzne mušky

Vnadenie: tmavé a červené zmesi so sekanými červami, pinkami a kostnými červami

Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu (prívlač len na hraničných a pstruhových vodách), obmedzenie lov na rybku(len mŕtva na pstruhových vodách) a lipňové vody.

 

TOPlist