Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Február

Úvod

Február je aj s januárom veľmi nepriaznivým mesiacom na ryby. Má však jednu veľkú výhodu je krátky a tak utečie veľmi rýchlo. Spravidla už nie je taký mrazivý ako január a tak máme viac možnosti ako si zachytať ryby.

 

Kedy ísť na ryby – aktivita rýb sa stále sústreďuje do teplejších častí dňa od 09.00 h do 16.00 h. Ak je teplejšie a voda rozmrzla, hľadáme pokojnejšie časti tokov, kde pod ľadom hľadal útočisko jalec hlavatý a ostriež. Po náletoch kormoránov sú už ryby opatrnejšie a tak ich musíme hľadať na menej zvyčajných miestach. Čo sa týka počasia je rozhodujúce, aby bolo ustálené, inak v tomto mesiaci platí to čo aj v januári.

 

Kde – ak dobre poznáte rieku, kde chytáte, máte veľkú výhodu, pretože viete kde sa ryba zdržuje. Sú to pokojnejšie hlbšie miesta, kde nemusia ryby vynakladať veľa energie, na to aby sa udržali v prúde a tiež sú to miesta, kde sa ryby dostanú ľahšie k potrave. Tiež sú to rôzne potopené stromy a prekážky. Na stojákoch sú to zlomy dna, miesta kde sa nachádza pôvodné koryto rieky a priehlbiny.

 

Aké ryby – najčastejšie lovenými rybami sú jalec hlavatý, plotica, ostriež a podustva, zriedkavejšie je to kapor, pleskáč a nosáľ.

 

Ako – už nemôžeme chytať prívlačou, ale ostatné lovné spôsoby sú dovolené. Ak chcem byť úspešní musím loviť s jemnými a citlivými zostavami. Pre plávanú a feeder je toto obdobie ako stvorené. Kŕmime veľmi málo, pretože ryba sa veľmi rýchlo zasýti, ak sa nám podarí nájsť miesto kde nemusíme ryby sťahovať z väčšieho okolia v podstate ani nemusíme kŕmiť a bude postačovať len krmivo z krmítka, alebo guľôčka vo veľkosti mandarínky. Kŕmime i naďalej s jemným t.j. preosiatym ostrým a tmavým kŕmením. Sladké krmivá nie sú tak efektívne.

 

Na čo – živočíšne nástrahy hnojaci, dendrobény, kostné červy a hlavne pinky sa už zháňajú omnoho ťažšie, no sú i naďalej úspešne. Dobre je ak ich vyberáme z už zarobeného krmiva. Úspešnejšie sú však nástrahy rastlinného pôvodu ako parený rožok, burizóny, navlhčená oblátka, rôzne cestá a peletky. Tieto je tiež dobrú mať položené na krmive aby do seba absorbovali jeho arómu.

 

Záver

Asi ma nezastihla práve pisateľská múza, no o februári sa píše naozaj ťažko. Musím tu napísať niečo iné ako o januári, no tento mesiac je veľmi podobný. Ryba sa dá chytiť v každom mesiaci, no teraz je to komplikované práve tým, že je zima a ak príde odmäk ide snehová voda, ktorá rybačke nežičí. Ak napadne sneh a trocha primrzne, pri vode je pekne a pokoj, ktorý je v tomto uponáhľanom svete tak potrebný. Ak aj nebudeme chytať aspoň si to pri vode užime. Voda je čistá a tak si môžeme nájsť nové mieste, kde môžeme neskôr chytať.

 

Denný čas lovu:

Pstruhové vody – zákaz lovu všetkých rýb

Kaprové vody od 0.00 h do .00 h

Lipňové vody od 07.00 do 19.00 h

Hájené ryby: mieň sladkovodný, pstruh potočný, pstruh jazerný, pstruh dúhový, sivoň potočný, lipeň tymiánový, šťuka severná a celoročne chránené druhy rýb,

Najčastejšie lovené ryby: jalec hlavatý, podustva, plotica, ostriež, kapor, nosáľ a pleskáč

Nástrahy: kukurica, parený rožok, rôzne cestá, hnojové a kostné červy,  rôzne predovšetkým drobné mokré mušky, nymfy, kriváci a suché mušky, keď ryby zbierajú hmyz z hladiny.

Vnadenie: jemné, tmavé s korenistými príchuťami.

Spôsoby lovu: položená vrátene feedera, plávaná, muškárenie.

 

TOPlist