Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Kostné červy návod

Celý návod s obrázakmi si stiahnete vo formáte pdf  tu.

 

Chov kostných červov (kostniaci)

 

Čo na to budem potrebovať:

 

  1. Nádobu – napríklad prepravku z mäsa, plastové vedro z farby,
  2. pletivo alebo sieťovinu s priemerom ôk 0,5 cm x 0,5 cm, okrúhle sito  (môžu sa urobiť aj dierky do vrchnáka a tie začistiť),
  3. hobliny, piliny, piesok,
  4. chovný substrát – ryby, mäso, kosti s kúskami mäsa (tie sú najlepšie – červy nesmrdia a sú pevné), mačacie alebo psie granule (vlhké - mali by mať hubovitú konzistenciu avšak nesmie z nich tiecť voda), obilný alebo kukuričný šrot,
  5. a na dofarbovanie – rybia múčka zafarbená šťavou z červenej repy, špeciálne práškové farbivá, ktoré červy konzumujú.

 

Postup:

 

            Na dno nádoby dáme hobliny alebo piliny. Na vrch nádoby umiestnime pletivo alebo sieťovinu obr. č. 1 (vhodnejšie je, aby bolo pletivo v ráme s kolmými stranami brániacimi červom preliezť mimo, alebo použiť dve vedrá obr. č. 2, kde vrchné ma miesto dna sieťovinu). Uprostred položíme chovný substrát. Ďalšou možnosťou je nepoužiť žiadne sito a chovný substrát položiť priamo na hobliny alebo piliny obr. č. 3. Nádobu umiestnime do tieňa, niekde mimo ľudských obydlí alebo do rohu záhrady, ale tak aby bola chránená pred dažďom. Nádobu so sitom je možné zavesiť aj na konár stromu alebo iné vhodné miesto. Pokiaľ chceme mať červov rovnako starých, tak po tom čo zistíme, že boli na chovný substrát nakladené vajíčka nádobu prekryjeme sieťou proti hmyzu. Kostniaci, po tom čom vyrastú a vykŕmia sa, majú snahu zakukliť sa, preto začnú hľadať vlhké miesto, pri tom prepadávajú cez pletivo do hoblín, pilín alebo šrotu zmiešaného s pilinami alebo pieskom, ktoré sú však suché. Odtiaľ ich môžeme buď vyberať, čo je však prácne alebo ich preosiať.

 

Kostniakov je možné chovať aj v insektáriu (klietke z mušieho pletiva), tu môžeme použiť ako základ, zakúpených kostniakov, ktorých necháme zakukliť a potom vyliahnuť. Dospelé muchy sa potom kŕmia, zmesou cukru, sušeného mlieka a detskej krupice. Muchy môžu potom klásť vajíčka na mäso, granule, kosti položené na vhodnej podložke alebo na substrát pozostávajúci z vaty navlhčenej mliekom a posypané rybacou alebo mäso kostnou múčkou, potom je, ale potrebné vajíčka preniesť na mäso, kosti, ryby alebo granule.

 

 

 

Obrázok č. 1

 

 

Obrázok č. 2                                                      Obrázok č. 3

 

Čistenie

 

Kostniakov je potrebné vyčistiť. Robí sa to tak, že kostniaci sa dajú do pilín a preosejú sa cez sito, tento postup je potrebné zopakovať aspoň 3 krát. Nakoniec sa vysypú do suchého piesku a naposledy sa preosejú.

 

Uchovávanie

 

            Kostniakov je potrebné prechovávať na chladnom suchom mieste. Najlepšie v chladničke, pričom teplota by nemala prekročiť 3 ºC a klesnúť pod 0 ºC. Kostniaci i napriek tomu vylučujú tekutinu a tak po čase zvlhnú, vtedy si môže pomôcť tým, že ich zasypeme strúhankou (má však tendenciu skysnúť) alebo, ešte lepšie šrotom alebo suchou vnadiacou zmesou a zmiešame ich s ňou. Kostniakov uchovávame v tmavých škatuľkách v ktorých sa predávajú dendrobény alebo hnojáci a škatuľky môžeme ešte umiestniť do vreciek s rýchlo zipsom napríklad od kávy (tak aby sa naše polovičky nehnevali, že ich prechovávame v chladničke). Pozor červy musia dýchať inak by sa podusili.

 

 

 

Napichovanie

 

            Na napichovanie sú lepší starší jedinci, ktorí majú hrubšiu pokožku. Tých odlíšime od čerstvých pomocou čiernej škvrnky v tenšej časti. Vhodné je používať tenké a ostré háčiky. V prípade tupých háčikov by dochádzalo k poškodeniu červov a ich vytečeniu. Týchto môžeme napichovať najrôznejšími spôsobmi – cez červa – ak chceme kostniaka napichnúť na háčik celého, chytíme ho medzi ukazovák a palec a následne ho jednoducho navlečieme na háčik (vhodné nastraženie na malé rybky), medzi oči – drobné bodky v hrubšej časti červa, pod kožu – napríklad v strede, tak aby visel ako párok, za chvost – obdobné napichnutie ako medzi oči. Na obrázkoch znázornené najrôznejšie spôsoby nastraženia kostniakov.

image

image

Nastraženie na jeden háčik cez červa

Nastraženie na jeden háčik cez červa

image

image

Nastraženie medzi oči

Nastraženie pod kožu v polovici - párok

image

image

Nastraženie dvoch červov

Nastraženie troch červov

image

image

Nastraženie troch červov

Nastraženie viacerých červov

 

 

Záver

 

            V článku som sa pokúsil popísať možné alternatívy chovu kostných červov. Tento chov sám o sebe nie je až tak zložitý, pretože naň môžeme použiť najrôznejší materiál, podľa našich možností. Chovom kostných červov si môžeme v lovenej sezóne od jari až do jesene zabezpečiť neustály zdroj kvalitnej nástrahy, ktorá je účinná celoročne, pričom takýto spôsob jej zabezpečovania je jednoduchý a rýchly. Nemožno však zabudnúť ani na finančnú úsporu, ktorú so sebou prináša.

 

Petru zdar

 

 

TOPlist