Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

November

Úvod
V novembri už naplno cítiť, že sa blíži zima. Noci sú chladné, ale cez deň je ešte pomerne teplo. Ryby preto i naďalej pokračujú v intenzívnom prijímaní potravy, aby si tak urobili dostatočné zásoby tuku na zimu. Musíme ich však začať hľadať.
Kedy ísť na ryby – v novembri sa aktivita rýb postupne presúva do teplejších častí dňa, to znamená, že je to predovšetkým čas od 09.00 h do 17.00 h. Vtedy ešte ryby hľadajú potravu aj na plytších miestach a na hladine, kde prúd splavuje rôzny drobný hmyz, ovocie a bobule zo stromov rastúcich v blízkosti vody.

Kde – ryby sa už sťahujú na najhlbšie miesta tokov a stojatých vôd t.j. zimoviská. Nezanedbateľnú úlohu tu zohráva aj fakt, že v našich zemepisných končinách zimuje kormorán veľký, ktorý dokáže loviť ryby až do hĺbky 4 m. Ryba, ako keby túto skutočnosť vedela a vyhľadáva pravé tie najhlbšie miesta, ale aj miesta pod mostmi a v blízkosti prekážok.


Aké ryby - dravé ryby, berú zatiaľ spoľahlivo. Ešte stále je možné uloviť pekného lipňa, kapra, nosáľa, ploticu, mrenu, podustvu, ale predovšetkým jalca hlavatého, ktorý je s podustvou a ploticou aktívny po celý rok. Mieň začína v tomto období taktiež brať pomerne spoľahlivo. Nemožno zabudnúť aj na skutočnosť, že v tomto období je možné uloviť kapitálnu hlavátku, na ktorej lov je však potrebné osobitné povolenie.

Ako – zatiaľ môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi - plávanou (splavovaním), položenou, feedrom, muškáriť a vláčiť. Keďže voda sa začína čistiť, je potrebné začať používať jemné zostavy, ktoré sú pre ryby čo najnenápadnejšie.


Na čo – z nástrah sa stále dobre uplatňuje kukurica, ale aj živočíšne nástrahy ako rybky, ich časti, dážďovky, hnojáci, kostniaci (aj pinky) a ich kukly, pri cielenom love jalca hlavatého, možno začať používať črievka alebo hydinovú pečienku. V prípade dravcov je už úspešnejšia nástrahová rybka. Na vnadenie sú stále vhodné orechové a korenené príchute, nie je zlá ani rybia múčka, alebo tavený syr. Do vnadiacej zmesi je vhodné vmiešať aj hlinu, ktorá vytvorí v čistiacej sa vode zákal.

Záver
Keďže patrím medzi tých, ktorí sú radi pri vode väčšinou sami, tento mesiac mám skutočne rád. Musím, sa však priznať, že je to aj prvý mesiac, kedy už nie som väčšinou úspešný pri každej rybačke. To ma však neodradzuje od toho, aby som si na ňu nenašiel čas. Ulovenie ryby je pre mňa len akýmsi bonusom za čas strávený pri vode. Spomínam si na jednu novembrovú rybačku, keď som sa snažil chytiť ešte nejakú tu rybku, ale akosi som nemohol nič uloviť. Už som sa chcel zbaliť a ísť domov, keď som asi 30 m od seba proti prúdu rieky zbadal, že niečo zbiera hmyz pod kríkom. Keďže som nechcel rozplašiť zbierajúce ryby priblížil som sa len na asi 15 m a použil som malú preťaženú rotačku, na ktorú som mal hneď po prvom hode záber, ktorý som však nepremenil, ďalšie hody boli už neúspešné, ale ryby stále zbierali z hladiny a tak som ešte vyskúšal vobler, na ktorý som mal okamžite po dopade na hladinu záber, prút sa mi ohol ako luk a ryba sa vybrala aj s nástrahou do hlavného toku, kde plávala proti prúdu. Na navijaku som mal navinutý vlasec o priemere 0,10 mm a tak sa mi rybu nijako nedarilo otočiť, brzda síce fungovala dobre, ale aj tak to nakoniec vlasec nevydržal a praskol. Keďže miesto som rozplašil, už nemalo cenu na ňom chytať. Zbalil som si teda veci, sadol na veľký kameň a chvíľu som sa ešte pozeral na hladinu rieky. Pomaly začalo zachádzať slnko a všade naokolo bol pokoj. Už som musel ísť domov, bol som však spokojný a vôbec mi nevadilo, že som nič nechytil.

Denný čas lovu:
Pstruhové vody – zákaz lovu všetkých rýb
Kaprové vody od 07.00 h do 20.00 h
Lipňové vody od 07.00 do 19.00 h
Hájené ryby: pstruh potočný, pstruh jazerný, úhor európsky, síh maréna, síh peleď a celoročne chránené druhy rýb,
Najčastejšie lovené ryby: šťuka, zubáč, ostriež, kapor, plotica, nosáľ, jalec hlavatý.
Nástrahy: kukurica, rôzne cestá, rybka, hnojové a kostné červy, prívlačové nástrahy (plandavky, voblery, marmyška, gumy a páperové jigy), rôzne predovšetkým lipňové mokré mušky, suché len keď ryby zbierajú hmyz z hladiny.
Vnadenie: stredne hrubé s orechovými, korenistými príchuťami.
Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu.

TOPlist