Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Október

Úvod


V októbri príroda začína ožívať všetkými farbami, čo má svoje kúzlo. Október je už tradične mesiacom dravcov, to však neznamená, že iné ryby neberú, práve naopak, berú naozaj a poctivo. Práve v tomto období sa chytajú naozaj kapitálne kúsky.

Kedy ísť na ryby – v októbri už nie je možné loviť ryby po celý deň. Počasie je už chladnejšie, ale aktivita rýb pred zimou je ešte stále veľmi dobrá. Ryby najlepšie berú od 06.00 h s menšími prestávkami až do večerných hodín.


Kde – keď si chceme vybrať na rybačku dobré miesto, musíme si všímať počasie. Teplota začína postupne klesať a to má pochopiteľne vplyv aj na ryby. Tie je už potrebné hľadať predovšetkým v stredných hĺbkach, ryby vyhľadávajú pokojnejšie miesta v blízkosti prekážok. Počas teplejších dní však vychádzajú aj na plytčiny.


Aké ryby - popri dravých rybách ako šťuka, zubáč, boleň a ostriež sú aktívni aj kapor, mrena, nosáľ, plotica, jalec hlavatý, pleskáč. Aktivita u karas a lieňa sa pomaly znižuje.

Ako – môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a vláčiť. V tomto období nie je v podstate ešte potrebné, príliš zjemňovať zostavy.

Na čo – z nástrah sa ešte stále dobre uplatňuje kukurica, ale aj živočíšne nástrahy ako hnojáci, kostniaci a ich kukly. Na vnadenie sú vhodné orechové a korenené príchute, nie je zlá ani rybia múčka. Do vnadiacej zmesi je vhodné vmiešať aj hlinu, ktorá vytvorí v čistiacej sa vode zákal.

 

Záver
Október patrí k najlepším a určite aj k najkrajším mesiacom. I keď niektoré ryby berú celkom spoľahlivo sviatoční rybári, už od vody postupne miznú, snáď len rybári, ktorí sa špecializujú na lov dravcov ich mierne nahrádzajú.
I napriek ochladeniu a množiacemu sa lístiu vo vode, rybačka je príjemná a často okorenená aj peknými úlovkami. Preto je chybou neisť na ryby, treba sa len dobre obliecť a aj keď budeme pri vode len krátko, určite to neoľutujeme. Je predsa lepšie byť v prírode a vypnúť od každodenných starostí, ako sedieť doma pri televízore.


Denný čas lovu:
Pstruhové vody – zákaz lovu všetkých rýb
Kaprové vody od 04.00 h do 24.00 h
Lipňové vody od 05.00 do 21.00 h
Hájené ryby: hlavátka podunajská (okrem hraničných vôd), pstruh potočný, pstruh jazerný, úhor európsky, síh maréna, síh peleď a celoročne chránené druhy rýb,
Najčastejšie lovené ryby: kapor, nosáľ, podustva, plotica, pleskáč, boleň, šťuka, zubáč a ostriež.
Nástrahy: kukurica, rôzne cestá, rybka, hnojové a kostné červy, prívlačové nástrahy (plandavky, vobléry, gumy a páperové jigy), rôzne predovšetkým lipňové mušky.
Vnadenie: stredne hrubé s orechovými, korenistými príchuťami.
Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu.

TOPlist